Pod nazwą African Mango, zgodnie z tym co podaje producent, kryje się ekstrakt z nasion mango afrykańskiego w dawce 600mg.
Czy to dużo czy mało?
Żeby nakreślić tło, to jedna z odmian mango, występująca naturalnie na terenach Kamerunu. Jest tam spożywana od wieków ze względu na dużą zawartość białka, błonnika i tłuszczu w jej nasionach, a także właściwości lecznicze.
Popularność na rynku zyskała już jakiś czas temu, kiedy na początku poprzedniej dekady ukazały się wyniki badań klinicznych wskazujące na potencjalne zastosowanie jej w kontroli masy ciała i leczeniu osób otyłych.

Spowodowało to ogromny napływ preparatów zawierających ten składnik na rynek amerykański.
Działanie ekstraktu z nasion mango afrykańskiego – co mówią badania?
Wpływ ekstraktu z nasion tej rośliny na proces utraty wagi został w literaturze naukowej poruszany wiele razy.
W 2012 roku opublikowana została praca poruszająca badania kliniczne dotyczące tej kwestii. Z badań jasno wynika, że ekstrakt z nasion mango afrykańskiego znacząco wpływa na na masę ciała, obwód talii oraz poziom cholesterolu we krwi.
Zawarte w nim substancje hamują adipogenezę, czyli proces powstawania komórek tłuszczowych i obniżają bazowy poziom cukru we krwi, co znacznie poprawia metabolizm glukozy w organizmie.
Przy regularnym stosowaniu ekstraktu zauważono ogólną poprawę parametrów metabolicznych pacjentów, co nie jest tylko korzystne w procesie odchudzania ale też sprzyja utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji.
Zawartość błonnika dodatkowo obniża apetyt dzięki zwiększeniu uczucia sytości, co może pomóc w walce z ochotą na podjadanie między posiłkami.
Niektóre źródła wskazują na dobroczynny wpływ ekstraktu z nasion mango afrykańskiego na układ krążenia, obniżając ciśnienie krwi i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu naczyniowego.
Jak stosować African Mango?
Producent zaleca 1-2 kapsułki dziennie, co w sumie ma dostarczyć organizmowi 1200 mg ekstraktu. To bardzo rozsądna dawka bazując na dawkach zastosowanych w badaniach klinicznych przytoczonych przez McLendona i in..

Jest ona na tyle duża, by wykazać efekt i na tyle mała, by zminimalizować ryzyko efektów ubocznych, do których należy bezsenność, bóle głowy i wzdęcia.
Przyjmowanie większych dawek nie ma większego sensu – efektu większego nie będzie, a można się nabawić przykrych dolegliwości.
Cena African Mango
Cena preparatu jest rozsądna – 160 złotych za 60 kapsułek, co przy braniu maksymalnej dawki starczy na miesiąc – a po takim czasie można spodziewać się pierwszych widocznych efektów.
Przy połączeniu z odpowiednią dietą i ściśle utrzymywanym ujemnym bilansie kalorycznym African Mango ma ogromny potencjał. Może znacznie ułatwić zgubienie zbędnych kilogramów, a sam ekstrakt nie wykazuje działania promującego efekt jojo.
African Mango – opinia, recenzja i werdykt
Mimo swoich wszystkich zalet, ten preparat to nie magiczna różdżka. Podstawą zmniejszenia masy ciała zawsze był, jest i będzie ujemny bilans kaloryczny.
Jeżeli nie będzie on zachowany, żaden preparat nie zadziała tak jak powinien. African Mango nie jest wyjątkiem.
Bez zaangażowania w zmianę diety na stałe nie ma szans okazać pełni swoich możliwości.
Literatura
McLendon, A. N., Spivey, J., & Woodis, C. B. (2013). African mango (Irvingia gabonensis) extract for weight loss: a systematic review. J Nutr Ther, 2(1), 53-8.