Niby proste pytanie, a jednak nie do końca. Sieć jest pełna artykułów na ten temat, tak samo jak „jak schudnąć z brzucha/piersi/pośladków”.

Jest to stwierdzenie które fundamentalnie nie ma sensu, z prostego względu – nie da się „odchudzić” jednej partii ciała, nie naruszając pozostałych.

To czy jednak oznacza że marzenia o smukłych udach trzeba odstawić na półkę? Nie. Tak naprawdę wystarczy całościowo podejść do problemu.

O ile nie jesteśmy w stanie ciężkiej, klinicznej otyłości, tradycyjne metody zapewnią bardzo zadowalające efekty bez ryzyka powikłań pooperacyjnych i tak, liposukcja też może je powodować. Oprócz tego, że jest to droga impreza, jest też w pewnej liczbie przypadków kompletnie niepotrzebna.

Zmiana diety – pierwszy krok

Pierwszym krokiem do celu jest zmiana diety – nie w sensie diet odchudzających – jako całościowa i trwała zmiana sposobu żywienia połączona z ujemnym bilansem kalorycznym.

Mimo, że tak naprawdę można jeść samą czekoladę i być na deficycie kalorycznym, zdecydowanie nie zaleca się takiego podejścia. Można jeść zdrowo i od czasu do czasu pozwolić sobie na ciasto albo fast food, przecież nikt tu nie będzie uprawiał dietetycznego terroryzmu.

Warto zamienić niektóre produkty na ich zdrowsze odpowiedniki – biały chleb na pełnoziarnisty, wieprzowinę na indyka, gazowane napoje na wodę gazowaną z dodatkiem limonki.

Problemem bardzo wielu osób jest ich przyzwyczajenie do cukru z którego warto sobie zdać sprawę jeśli borykamy się z tą kwestią. Świadome ograniczanie podaży cukru jest bardzo ważne w procesie odchudzania.

Jak schudnąć z ud?

Deficyt kaloryczny spowoduje utratę wagi z każdej części ciała. Jeżeli jednak szczególnie zależy nam na udach, należy skupić się właśnie na nich.

Odpowiednie ćwiczenia angażujące tą partię z pewnością znacznie ułatwią i przyspieszą osiągnięcie satysfakcjonujących efektów. Takimi ćwiczeniami są na przykład skakanie na skakance, przysiady, nożyce czy jazda na rowerze.

Nie chodzi o to, żeby się zajeżdżać – wysiłek powinien być średnio intensywny, odpowiednio długi aby organizm przestawił się pozyskiwanie energii z rezerw tłuszczowych.

Szybkie efekty odchudzania

Jeżeli zależy nam na szybkich efektach ciekawym ćwiczeniem jest pochodząca z Japonii tabata.

Jeden trening trwa cztery minuty (oczywiście potrzebna jest wcześniejsza rozgrzewka). Polega ona na ćwiczeniach wykonywanych przez 20 sekund na 100% możliwości.

Następnie jest 10 sekund odpoczynku. Takich rund należy wykonać osiem. Jest wiele ćwiczeń odpowiednich do wykorzystania w tabacie – pompki, pajacyki, brzuszki, nożyce czy podciąganie na drążku.

Ta metoda przynosi efekty bardzo szybko, jednak nie każdy może ją wykonywać. Osoby palące papierosy, w wieku 40+, które na codzień nie wykonują aktywności fizycznej, a zwłaszcza osoby z problemami układu krążenia nie powinny bawić się w tabatę ze względu na bardzo intensywny wysiłek podczas jej wykonywania.

Głównym jej elementem jest wyciskanie z siebie wszystkiego przez cztery minuty, co może stanowić problem dla niektórych grup ludzi.

Najważniejsze informacje o schudnięciu z ud

Ostatecznym celem każdej osoby, która chce schudnąć, powinno być całościowe podejście do problemu, z uwzględnieniem diety i aktywności fizycznej.

Nie da się „odchudzić” tylko jednej partii ciała, dlatego deficyt kaloryczny i regularna aktywność fizyczna są kluczowe w procesie redukcji masy ciała z każdej części ciała, w tym z ud.

Ważne jest, aby zmienić styl życia na bardziej zdrowy i aktywny, jedząc zdrowe produkty, kontrolując spożycie cukru i kalorii. Oprócz tego, odpowiednie ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w szybszym osiągnięciu satysfakcjonujących efektów.

Ważne jest jednak, aby podejść do odchudzania z umiarem i pamiętać, że nie ma szybkich i łatwych sposobów na trwałą utratę wagi.