Ocet spirytusowy to produkt o szerokim zastosowaniu w kuchni i nie tylko. W medycynie naturalnej może być wykorzystywany jako składnik o działaniu leczniczym, który wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Miłośnicy zdrowego żywienia polecają ocet jabłkowy na odchudzanie, ale czy zwykły ocet spirytusowy również może przyspieszyć proces spalania tłuszczu?

Czym jest i jak powstaje ocet spirytusowy?

Ocet spirytusowy to wodny roztwór kwasu octowego, wyróżniający się charakterystycznym kwaśnym smakiem. Ocet dodawany jest do potraw zazwyczaj w celu nadania im wyrazistości. Roztwory octu mogą jednak być stosowane także jako skuteczne lekarstwo wspierające spalanie tkanki tłuszczowej.

Głównym składnikiem octu spirytusowego jest kwas octowy, powstający w procesie produkcji metodą powierzchniową, wiązaną lub wgłębną. W trakcie produkcji kwasu wykorzystywane są dwa rodzaje bakterii Acetobacter oraz Gluconacetobacter. Bakterie wytwarzają enzymy, które powodują utlenianie etanolu do kwasu octowego i wody.

Właściwości octu spirytusowego

Ocet spirytusowy wykazuje właściwości odkażające, dlatego często stosowany jest jako składnik płukanek, choć przy nieodpowiednim rozcieńczeniu może uszkadzać gardło. Dlatego na bolące gardło zaleca się zastosować pół łyżki octu jabłkowego i wymieszać w pół szklanki wody. Ocet spirytusowy jest higroskopijny, co oznacza, że przyciąga i absorbuje wilgoć z otoczenia. Działa to jak naturalny środek konserwujący, utrudniając rozwój bakterii i pleśni w niego zamkniętych środowiskach.

Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ocet spirytusowy może być stosowany w niektórych przypadkach jako naturalny środek do utrzymania higieny. W niektórych tradycyjnych praktykach medycyny ludowej ocet spirytusowy był stosowany do różnych celów, takich jak leczenie oparzeń, łagodzenie bólu gardła czy dezynfekcja ran.

Ocet spirytusowy zawiera w sobie 10% alkoholu. Nie tylko naturalny ocet jabłkowy stosowany w niewielkich ilościach może pobudzać apetyt. Takie właściwości ma również zwykły ocet. Zaleca się łyżkę octu rozcieńczyć w szklance wody i wypić na ok. 30 minut przed planowanym posiłkiem. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze spożywaniem octu spirytusowego, ponieważ w nadmiernej ilości może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jelit.

Jak ocet spirytusowy wpływa na odchudzanie?

Niektórzy specjaliści twierdzą, iż regularne spożywanie octu zwykłego pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Wiąże się to głównie z wiedzą, że ocet należy do produktów o niskiej wartości kalorycznej. Niestety niezbyt imponująca jest także jego wartość odżywcza. Ocet zwykły nie dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które są niezbędne w procesie zdrowego odchudzania.

Amerykańscy naukowcy zbadali skuteczność octu zwykłego w kontekście skuteczności w procesie odchudzania. Według nich spożywanie octu spirytusowego może zwiększać uczucie sytości, co zmniejsza ryzyko podjadania oraz uwrażliwia organizm na insulinę i obniża poziom cukru we krwi, co może ułatwiać proces spalania tłuszczu i zmniejszać prawdopodobieństwo odkładania się komórek tłuszczowych w ciele.

Ocet spirytusowy czy ocet jabłkowy – co lepsze na odchudzanie?

Dietetycy znacznie częściej zalecają, aby do diety wprowadzić ocet jabłkowy, pomimo tego, że ocet spirytusowy wykazuje właściwości, wskazujące na to, że może wspomagać proces odchudzania. Działanie octu jabłkowego jest delikatniejsze, niż w przypadku octu zwykłego, a przy tym charakteryzuje się większą ilością witamin i minerałów.

Wpływ octu jabłkowego i octu spirytusowego na odchudzanie jest potwierdzony badaniami, trzeba jednak pamiętać, że samo wdrożenie produktu do diety nie wpłynie błyskawicznie na utratę wagi. W dalszym ciągu ważne jest prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety deficytowej oraz aktywnego trybu życia.

Skuteczne tabletki na odchudzanie i spalanie tłuszczu

Zawarte w occie jabłkowym substancje wpływają na trawienie i przemianę materii. Ocet zwykły sprzyja regulacji poziomu cukru we krwi i może ograniczać odkładanie się tkanki tłuszczowej w ciele. I choć jeden i drugi ocet ma szerokie zastosowanie, picie octu nie dla każdego będzie przyjemnym doświadczeniem. Dlatego, chcąc wesprzeć swoje starania redukcyjne, warto postawić na naturalne suplementy diety, skuteczne tabletki na odchudzanie, oparte na bazie składników, które sprzyjają szybszej redukcji wagi.