Kozieradka jest rośliną, której elementy są wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków dzięki jej prozdrowotnym właściwościom.

Służy ona także jako przyprawa, nadająca potrawom charakterystyczny smak, szeroko stosowana w kuchni hinduskiej oraz tajskiej. Kozieradkę podejrzewa się także o… oddziaływanie na stan biustu.

Co to jest kozieradka?

Kozieradka to zioło, które tradycyjnie stosowane jest w celu zwiększenia produkcji mleka matki u karmiących matek. Jednakże, istnieją ograniczone dowody naukowe potwierdzające jej skuteczność w zwiększaniu rozmiaru piersi u kobiet niekarmiących.

Fitoestrogeny

Kozieradka zawiera związki zwane fitoestrogenami, które są związkami roślinnymi, imitującymi działanie estrogenów w organizmie. Estrogen jest hormonem, który odgrywa rolę w rozwoju i wzroście tkanki piersiowej.

Wpływ kozieradki na biust

Jedna z teorii zakłada, że kozieradka może pomóc zwiększyć rozmiar piersi, stymulując produkcję estrogenów i prolaktyny, które są hormonami odpowiedzialnymi za rozwój piersi i produkcję mleka, odpowiednio. Jednakże, więcej badań jest potrzebnych, aby w pełni zrozumieć wpływ kozieradki na rozmiar i kształt piersi.

Dzięki zawartości różnych związków, kozieradka może mieć zastosowanie w poprawieniu wyglądu piersi – ujędrnienia ich, poprawienia napięcia i elastyczności skóry.

Jak stosować kozieradkę na piersi?

Można ją stosować na wiele sposobów – jako napar z nasion, w formie kapsułek czy okładów na piersi – ten sposób akurat jest mało praktyczny, ponieważ przygotowanie „maski” z nasion kozieradki zajmuje trochę czasu, a poza tym powinna ona zostać na skórze przez pół godziny. Zmielone nasiona można dodawać do jogurtu czy owsianki.

Kozieradka na biust – czy działa?

Mimo, że na różnych stronach i forach internetowych można znaleźć stwierdzenia jakoby kozieradka miała powiększać biust aż o jeden rozmiar, jest to wyrażenie mocno na wyrost.

Kozieradka – opinia

Nie należy się spodziewać efektów takich jak po operacji plastycznej, bo można bardzo łatwo się zawieść. Nie znaczy to że przyjmowanie kozieradki nie ma sensu – od wieków jest stosowana jako środek poprawiający wygląd i stan biustu.

Dodatkowe działanie kozieradki

W czym jeszcze pomoże kozieradka? Obniża ona poziom cholesterolu i cukru we krwi, ma działanie przeciwzapalne, a także wspomaga trawienie poprzez jej wpływ na zwiększenie wydzielania żółci. Na ten fakt powinny zwrócić uwagę osoby, które doświadczają dolegliwości w tych obszarach.

Podsumowanie działania kozieradki

Podsumowując, zawiera ona składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego, regulacji poziomu cukru we krwi oraz wzmocnieniu odporności organizmu.

Kozieradka zawiera również fitoestrogeny, które mogą pomóc w regulacji poziomu hormonów płciowych. Może ona również pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych oraz bólu, na przykład bólu menstruacyjnego. Proponowana jest ona także kobietom w fazie menopauzy jako środek łagodzący nieprzyjemne objawy.

Informacje o stosowaniu kozieradki

Stosowanie roślinnych suplementów diety może być bezpieczne, jednak warto zachować ostrożność i konsultować się z lekarzem przed ich stosowaniem, szczególnie jeśli bierze się już jakieś leki lub ma się jakieś schorzenia.

Niektóre rośliny mogą mieć interakcje z lekami lub wywoływać skutki uboczne. Ważne jest także, aby kupować suplementy diety tylko od zaufanych źródeł, ponieważ niektóre mogą być zanieczyszczone lub niebezpieczne dla zdrowia.

Ostatecznie, stosowanie roślinnych suplementów diety powinno być tylko uzupełnieniem zdrowej diety i stylu życia, a nie jedynym sposobem na utrzymanie zdrowia.

Literatura

Chalfoun, C., McDaniel, C., Motarjem, P., & Evans, G. R. D. (2004). Breast-Enhancing Pills: Myth and Reality. Plastic and Reconstructive Surgery, 13301333. doi:10.1097/01.prs.0000141495.1428

Fugh-Berman, A. (2003). “Bust Enhancing” Herbal Products. Obstetrics & Gynecology, 101(6), 13451349.