Od lat na rynku suplementów diety i wyrobów medycznych dominuje trend „naturalnych bio składników”. To czy warto za nie płacić więcej niż za te same substancje pozyskane innym procesem technologicznym pozostawiam do własnej oceny.

Na naturalne składniki postawił też producent Slimdropico – kropel reklamowanych jako suplement diety wspomagający odchudzanie. Forma kropli z pewnością będzie lepiej przyswajalna niż na przykład tabletki czy kapsułki, a przeliczając 50 ml płynu w buteleczce na krople, preparatu powinno starczyć na około 50 dni.

Jest to jednak bardzo uproszczone wyliczenie, oparte na jednostce „kropla”, która w przybliżeniu odpowiada 0,05 mililitra.

Kup Slimdropico

Skład Slimdropico

Bezczelnie kopiując skład ze strony producenta widzimy następujący tekst:

Nośnik – glicerol, woda dejonizowana, ekstrakt z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis), ekstrakt z kłącza imbiru (Zingiber officinale Roscoe), ekstrakt z liści mięty pieprzowej (Mentha piperita), ekstrakt z korzenia lubczyka ogrodowego (Levisticum officinale Koch), ekstrakt z ziela i korzenia mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale Weber), ekstrakt z ziela fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), ekstrakt z liści szałwii lekarskiej (Salvia officinalis).

Skład Slimdropico // slimdropico.pl

Yerba Mate i imbir

Z polskiego na nasze, ostrokrzew paragwajski to po prostu yerba mate. Dzięki badaniom klinicznym, z których raport opublikowano w 2015, wiemy, że yerba ma realny wpływ na utratę wagi, obniżenie procentu tłuszczu w składzie ciała i zmniejszenie proporcji talii do bioder.

Badania sugerują, że jak najbardziej sensowna jest suplementacja tego składnika u osób otyłych. Ostrokrzew paragwajski to jedna z mocniejszych stron tego preparatu. Idąc dalej, ekstrakt z kłącza imbiru pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i obniża poziom lipidów, co przekłada się na ilość tłuszczu odkładanego w tkankach.

Ekstrakt z liści mięty pieprzowej

Ekstrakt z liści mięty pieprzowej to głównie mentol, który obniża apetyt i działa kojąco na żołądek i jelita. Korzeń lubczyka ogrodowego, stosowany od wieków w medycynie, nie ma działania odchudzającego per se. Wspomaga za to nerki, co przekłada się na wydajniejsze usuwanie toksyn z organizmu.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski – badanie z 2012 wspomina o jego właściwościach przeciw otyłości, jednak bardziej skupia się na działaniu takim jak obniżanie poziomu trójglicerydów czy cholesterolu oraz wspomaganiu układu pokarmowego.

Ekstrakt z ziela fiołka i szałwia lekarska

Ekstrakt z ziela fiołka reguluje przemianę materii, co potencjalnie może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Działanie szałwii lekarskiej w tym zakresie przeanalizowało badanie z 2012 – skutecznie poprawia ona parametry związane z nadwagą, takie jak profil lipidowy czy próby wątrobowe.

Opinia o Slimdropico

Patrząc na skład jako całość, wygląda on całkiem nieźle. Elementy są sensownie dobrane, a ich działanie znajduje potwierdzenie w źródłach.

Żeby nie prawić za dużo komplementów, trzeba jasno powiedzieć – wrażliwość każdego organizmu na dany składnik jest inna. Co więcej, bez odpowiedniej diety preparaty takie jak ten nie mają racji bytu.

Plusem Slimdropico jest jego forma, która zwłaszcza podpasuje osobom, które źle reagują na tabletki lub po prostu nie lubią ich brać.

Cena Slimdropico

Cena kropel to około 160 zł na stronie producenta – cena zrozumiała biorąc pod uwagę dawkowanie i skład.

Zamiast inwestować w tanie suplementy warto wydać więcej pieniędzy raz, wybierając produkt, który będzie zaprojektowany z sensem.

Źródła

Kim, SY., Oh, MR., Kim, MG. et al. Anti-obesity effects of Yerba Mate (Ilex Paraguariensis): a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. BMC Complement Altern Med 15, 338 (2015). https://doi.org/10.1186/s12906-015-0859-1

Marta González-Castejón, Francesco Visioli, Arantxa Rodriguez-Casado, Diverse biological activities of dandelion, Nutrition Reviews, Volume 70, Issue 9, 1 September 2012, Pages 534–547, https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2012.00509.x

EI-Serwy, E., Abd EI-Hameid, M. (2012). 'Influence of Sage (Salvia Officinalis L.) and Purslane (Portulaca Oleracea L.) on Weight Reduction and Some Biochemical Parameters in Rats Suffering from Obesity’, Egyptian Journal of Nutrition and Health, 7(1), pp. 1-16. doi: 10.21608/ejnh.2012.4807