Istnieje wiele preparatów, które w zamyśle mają wybielić nasze zęby – różnego rodzaju pasty, żele czy nakładki na zęby, które mają zastąpić zabieg wybielania zębów u dentysty.

Planując taką wycieczkę należy mieć w kieszeni jakieś 1500 – 1600 zł, jeśli chcemy użyć specjalnej lampy wybielającej. Rozsądnie jest więc uznać, że jest to droga inwestycja, na którą nie każdego będzie stać.

Z pomocą przychodzi producent Whitify System, który opracował własny produkt – zestaw do domowego wybielania zębów za który zapłacimy skromne 215 zł.

Podchodząc do nowego wynalazku, nie powinniśmy jednak skupiać się na cenie, ale co za tą cenę otrzymamy.

Co zawiera zestaw do wybielania zębów Whitify?

Zestaw składa się z żelu, lampy UV, nakładki na zęby, wzornika odcieni oraz instrukcji obsługi. Producent podaje:

Żel wybielający Whitify to:

Soda oczyszczona posiada właściwości ścierające. Skutecznie usuwa przebarwienia.

Sok z liści aloesu i ekstrakt z owoców granatu mają właściwości antybakteryjne – skutecznie chronią zęby przed próchnicą.

Mentol odświeża oddech i daje przyjemne uczucie chłodu.

Strona producenta / Oficjalna strona produktu

Skład i działanie Whitify System

Wszystkie te stwierdzenia to prawda. Tak, soda oczyszczona od dawien dawna była używana do wybielania zębów poprzez ścieranie cienkiej warstwy szkliwa – jako element ścierający jest jednak bardzo delikatna i używana poprawnie nie zniszczy zębów.

Aloes, owoc granatu – jak najbardziej posiadają właściwości antybakteryjne. Mentol…mentolu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Mimo tego, to nie soda oczyszczona jest w tej mieszance składnikiem wybielającym z prostego powodu – pod światłem UV rozkłada się na dwutlenek węgla, węglan sodu i wodę.

Czynnika wybielającego należy szukać w pełnym składzie, który podał producent – jest nim chloryn sodu, który pod lampą UV rozłoży się na dwutlenek chloru, tlen i chlorek sodu.

Dwutlenek chloru zaś to silny wybielacz, który jak najbardziej może wybielić zęby. W ilości w jakiej jest w żelu Whitify – a jest przedostatni w składzie – nie powinien narobić szkód.

Z tego też względu nakładkę z żelem powinno się trzymać kwadrans – nie ma sensu trzymać jej dłużej, jeśli wszystko co miało przereagować – przereagowało.

Dwutlenek chloru w badaniach in vivo (Ablal et al., 2013) spisał się bardzo obiecująco jako czynnik wybielający zęby. Mimo to, zaznaczyć trzeba, że środowisko naukowe zwraca także uwagę na bezpieczeństwo stosowania tego środka oraz na potrzebę przeprowadzenia nad nim większej ilości badań (Kwon et al., 2015; Ribeiro et al., 2019).

Opinie o Whitify System

Podsumowując zatem – czy Whitify System jest warty tych dwustu piętnastu złotych?Jeżeli pominiemy marketing tego zestawu i skupimy się na tym jak i dlaczego on działa – to tak.

Proces w jakim Whitify System wybiela zęby jest stosunkowo prosty do rozpracowania. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, bezwzględnie należy się zapoznać z informacjami dotyczącymi stosowania jego produktu zapewnionymi przez producenta oraz jego instrukcjami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że żel absolutnie nie powinien znaleźć się na dziąsłach.

Wedle producenta kuracja trwa 6 dni, podczas których stosujemy nakładkę z żelem i lampę przez piętnaście minut. Zdecydowanie odradzam przedłużanie stosowania systemu ponad podane sześć dni. Według producenta klienci zwykle powtarzają proces po 3-6 miesiącach, jednak jest to bardzo indywidualny wybór.

Jest to produkt z kategorii tych, których działanie wygląda logicznie. Trzeba jednak pamiętać że efekty nie będą takie same u każdego – jeden będzie zachwycony, a drugi ledwo zauważy jakąś zmianę.

Bierze się to z różnic jednostkowych pomiędzy ludźmi – nie dlatego, że czynnik wybielający działa „wybiórczo”, ale dlatego, że każdy startuje z innego miejsca.

Literatura

Li Y. Stain removal and whitening by baking soda dentifrice: A review of literature. J Am Dent Assoc. 2017 Nov;148(11S):S20-S26. doi: 10.1016/j.adaj.2017.09.006. PMID: 29056186.

Surjushe A, Vasani R, Saple DG. Aloe vera: a short review. Indian J Dermatol. 2008;53(4):163-6. doi: 10.4103/0019-5154.44785. PMID: 19882025; PMCID: PMC2763764.

Dahham, Saad Sabbar, et al. „Studies on antibacterial and antifungal activity of pomegranate (Punica granatum L.).” Am. Eurasian J. Agric. Environ. Sci 9.3 (2010): 273-281.

Ablal, M. A., Adeyemi, A. A., & Jarad, F. D. (2013). The whitening effect of chlorine dioxideAn in vitro study. Journal of Dentistry, 41, e76e81.

Kwon, S. R., & Wertz, P. W. (2015). Review of the Mechanism of Tooth Whitening. Journal of Esthetic and Restorative Dentistry, 27(5), 240257.

Ribeiro, J. S., Oliveira da Rosa, W. L., Silva, A. F., Piva, E., & Lund, R. G. (2019). Efficacy of natural, peroxide‐free tooth‐bleaching agents: A systematic review, meta‐analysis, and technological prospecting. Phytotherapy Research.