Cukrzyca typu II jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi spowodowanym zmniejszoną reakcją komórek na insulinę.

Otyłość i brak aktywności fizycznej to główne czynniki ryzyka rozwoju tej choroby. Dlatego właśnie skuteczne odchudzanie może przynieść ulgę osobom z cukrzycą typu 2.

Jednakże trzeba uważać, ponieważ niektóre popularne diety mogą nie być bezpieczne dla osób z cukrzycą, a nawet prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Poziom glukozy we krwi

Do procesu odchudzania przy tym schorzeniu należy podejść ze szczególnym pomyślunkiem. Podstawowym celem jest utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na zdrowym poziomie. W zależności od tego czy bierzemy leki czy nie, należałoby skonsultować swoje plany z lekarzem lub dietetykiem.

Zmiana diety

Odchudzanie powinniśmy zacząć od zmiany naszej diety – obniżyć ilość węglowodanów, zwłaszcza tych prostych, zwiększyć ilość spożywanego białka, błonnika oraz zdrowych – podkreślam – zdrowych tłuszczów.

Należy także powstrzymać ciągoty do produktów wysoko przetworzonych, takich jak obiady z mikrofali, fast food i tym podobnych. Zawierają one niepokojąco dużą ilość cukru i tłuszczu, co zwykle nie jest wyczuwalne przez kubki smakowe – cola wcale nie smakuje tak jakby zawierała wagon cukru, a jednak zawiera.

Trzeba też przyjrzeć się spożywanym przez siebie kaloriom – aby schudnąć, kluczowe jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego (dostarczamy mniej kalorii niż spalamy), a przy cukrzycy typu 2 będzie to wymagało więcej wysiłku ze względu na konieczność monitorowania poziomu cukru we krwi.

Dbanie o odpowiednią ilość błonnika w diecie jest szczególnie istotne, ponieważ może pomóc w utrzymaniu poziomu glukozy we krwi na stabilnym poziomie, co jest kluczowe w przypadku cukrzycy typu II.

Aktywność fizyczna

Oprócz zmiany diety, zalecana jest aktywność fizyczna. Nie należy jednak się zajeżdżać, a powoli wprowadzać umiarkowany wysiłek – pół godziny ćwiczeń średniej intensywności, długi spacer czy jazda na rowerze załatwią sprawę.

Skąd się bierze cukrzyca typu 2?

Nie tylko pomoże to w utracie wagi, ale ma szansę ulżyć w chorobie. Trzeba też zrozumieć dlaczego cukrzyca typu 2 wystąpiła – nic nie bierze się z powietrza, a głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko jej wystąpienia są otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, a także rzeczy na które nie mamy wpływu: genetyka, wiek czy współistniejące choroby związane z insulinoopornością takie jak PCOS czy niektóre choroby tarczycy i trzustki.

Schudnięcie to nie jedyny cel

Ważne jest również, aby pamiętać, że schudnięcie nie jest jedynym celem dla osób z cukrzycą typu II. Kontrola poziomu cukru we krwi, regularna kontrola stanu zdrowia i wizyty u lekarza są równie ważne, aby zapobiec powikłaniom związanym z chorobą, takim jak problemy z nerkami, sercem, układem nerwowym i wzrokiem.

Dlatego, aby osiągnąć najlepsze wyniki zdrowotne, ważne jest, aby włączyć do swojego stylu życia zdrowe nawyki, takie jak regularne badania lekarskie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie palenia papierosów i nadmiernej konsumpcji alkoholu.

Czy odchudzanie przy cukrzycy typu II jest łatwe?

Warto również pamiętać, że odchudzanie w przypadku cukrzycy typu II nie jest łatwe i wymaga czasu, cierpliwości i determinacji. Zmiany w diecie i stylu życia są konieczne, ale nie muszą być drastyczne i trudne do wykonania.

Warto podejść do tego procesu krok po kroku, zaczynając od małych zmian, takich jak zastępowanie niezdrowych przekąsek owocami i warzywami, regularne ćwiczenia fizyczne przez krótkie periody, a następnie stopniowo zwiększanie czasu i intensywności.

Podsumowanie

W końcu, nie należy zapominać, że z cukrzycą typu II można żyć w pełni i prowadzić aktywny i zdrowy styl życia.

Ważne jest, aby być świadomym swojego stanu zdrowia i angażować się w regularną kontrolę u lekarza, jak również stosować się do zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia. Dzięki temu można uniknąć powikłań związanych z chorobą i cieszyć się dobrą jakością życia.