Zmniejszenie masy ciała to cel ogromnej części populacji.

Aby być dokładnym, 45% ludzi na całym świecie próbuje obecnie schudnąć, jeśli wierzyć badaniu IPSOS opublikowanemu w 20211 (swoją drogą bardzo ciekawa analiza, zachęcam do zapoznania się).

Aby nasza próba miała jakiekolwiek szanse powodzenia, drogę do wymarzonej sylwetki – jak każdą podróż – trzeba zaplanować.

Jak zacząć odchudzanie krok po kroku?

Odchudzanie można podzielić na 6 najważniejszych etapów (kroków):

1. Ustalenie celu

Pierwszym krokiem jest wzięcie dwóch głębokich oddechów i ustalenie do czego właściwie będziemy dążyć.

Osiągnięcie konkretnej wagi? Zbudowanie wymarzonej sylwetki? Ważne, aby cele były konkretne i realistyczne – za bezpieczne tempo odchudzania zwykle przyjmuje się 0,5 – 1 kg na tydzień.

2. Obliczenie całkowitego zapotrzebowanie kalorycznego

Następnie dobrze jest wprowadzić w nasz plan trochę matematyki – powinniśmy ustalić nasze dzienne całkowite zapotrzebowanie kaloryczne – w sieci jest dostępnych wiele kalkulatorów.

W tym przeliczeniu ważny jest nasz wiek, wzrost, waga, płeć i poziom aktywności fizycznej.

3. Ustalenie o ile będziemy redukować dzienne spożycie kalorii

Znając już nasze całkowite zapotrzebowanie, możemy zdecydować o ile będziemy redukować dzienne spożycie kalorii.

Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę – stopniowe ograniczanie kalorii w czasie pozwoli przyzwyczaić się organizmowi do zmiany diety.

Ogólnie zaleca się odejmowanie nie więcej niż 500 kcal (w szczególnych przypadkach więcej). Warto zorientować się w kaloryczności produktów i zacząć czytać etykiety na produktach.

Może się okazać, że pozornie dwa te same produkty mają zupełnie inną kaloryczność.

4. Analiza obecnej diety

Pora przyjrzeć się naszej diecie. Aby schudnąć i utrzymać wymarzoną sylwetkę konieczna będzie zmiana naszych nawyków żywieniowych – i to nie tylko na czas odchudzania.

Błędy w diecie

Jeżeli zaś wpadniemy na pomysł zastosowania surowej, restrykcyjnej diety znalezionej w sieci, najlepiej będzie sobie ten pomysł wybić z głowy i to z więcej niż kilku powodów.

Gwałtowne ograniczenie podaży kalorii i składników odżywczych może jak najbardziej prowadzić do utraty wagi, jednak wszystkie stracone kilogramy równie gwałtownie wrócą z nawiązką po zakończeniu diety w towarzystwie okropnego samopoczucia.

Utrzymanie takich diet długoterminowo jest niesamowicie trudne i właściwie gwarantuje pełen wachlarz niedoborów. Podsumowując, kiepski pomysł.

5. Zmiana diety

Stopniowa eliminacja wysokokalorycznych produktów i zastępowanie ich zdrowszymi alternatywami to dobry początek.

Rezygnacja z cukru może stanowić wyzwanie, jednak można go zastąpić na przykład ksylitolem, stewią czy erytrolem.

Skoncentruj się na spożywaniu zrównoważonych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, białko, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Pamiętaj, że pozwolenie sobie od czasu do czasu na coś „zakazanego” to nie zbrodnia. Wszystko z umiarem.

6. Aktywność fizyczna i ćwiczenia

Kolejną sprawą do rozważenia jest aktywność fizyczna. Schudnąć można na samym deficycie kalorycznym, fakt, jednak nasze ciało będzie zdecydowanie lepiej się czuć i wyglądać jeśli do całego planu odchudzenia włączymy ruch.

Wysiłek nie musi być bardzo intensywny, ważniejsze jest, aby był regularny.

Nie tylko pomoże on spalać kalorie, ale też poprawi naszą kondycję i wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Z czasem aktywność fizyczna wejdzie w nawyk.

Opcjonalne wsparcie czyli ranking 5 skutecznych tabletek na odchudzanie

Dla tych, którzy szukają dodatkowego wsparcia w procesie odchudzania, warto zwrócić uwagę na suplementy diety, które mogą wspomóc ten proces. Oczywiście, zawsze warto pamiętać, że suplementy nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej, ale mogą być pomocne w osiągnięciu wyznaczonych celów. Przygotowaliśmy dla Was ranking 5 skutecznych tabletek na odchudzanie, który został stworzony na podstawie analizy składu, ceny oraz potencjału działania.

  1. African Mango – na pierwszym miejscu ze względu na prostotę o wielkim potencjale, rozsądną cenę oraz możliwą dużą skuteczność.
  2. Piperinox – wyróżnia się dobrze przemyślanym składem oraz specjalnymi kapsułkami, które odpowiadają za powolne uwolnienie zawartości w jelicie.
  3. Slimdropico – suplement w formie kropli, który bazuje na ekstrakcie z yerba mate z ziołowymi dodatkami.
  4. Fast Burn Extreme – zawiera 8 składników aktywnych, w tym ekstrakt z pokrzywy indyjskiej i gorzkiej pomarańczy.
  5. BurnBooster – dobra opcja na początek przygody z odchudzaniem, choć mógłby mieć bardziej rozbudowany skład.

Podsumowanie

Do odchudzania, jak do wszystkiego, należy podejść z umiarem. Nie zaszkodzi też pewna doza wyrozumiałości do samego siebie. Będą zdarzały się „wpadki”.

Pamiętaj, że proces odchudzania to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, ale również długoterminowy proces, który wymaga czasu i cierpliwości.

Nie oczekuj natychmiastowych rezultatów i nie zniechęcaj się, jeśli na drodze powinie ci się noga. Ważne jest, aby kontynuować pracę nad swoimi celami i nie tracić wiary we własne możliwości.

Źródła

1. https://www.ipsos.com/en/global-weight-and-actions